Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Enervit výživová poradna v Praze může pomoci i vám!

Na konci loňského roku rozjeli naši partneři z N1Sport ve své pražské prodejně Enervit výživovou poradnu. K dispozici je každé úterý pro kohokoli, žádná registrace není potřeba. „Lidé se mohou ptát prakticky na cokoli – jak na základy racionální výživy, tak i na specifické doplňky sportovní výživy nebo kombinaci obojího v průběhu dne. Dosavadní poradny ukázaly, že zájem o informace ze strany závodníků je,“ říká Michal Volejník z N1Sport, který za rozjezdem a fungováním výživové poradny stojí.

Proč jste se rozhodli Enervit výživovou poradnu ve své pražské prodejně rozjet?

Jedním z hlavních impulzů pro zahájení výživové poradny byly čím dál častější dotazy na výživové základy, ale i složitější záležitosti spojené s nutričním timingem v závislosti na dlouhotrvající vytrvalostní zátěži. N1sport je prodejcem výživy Enervit, proto jsme spojili výživovou poradnu s konkrétními produkty sportovní výživy, na kterých se dá vše názorně ukázat a vysvětlit.


Je poradna otevřená pro kohokoli z veřejnosti, kdo přijde na vaši prodejnu N1Sport v Praze-Hostivaři (Hornoměcholupská 68)?

Ano, poradna je otevřená pro všechny a zdarma, bez nutnosti se předem přihlašovat. Poradna se koná každé úterý od 18 do 19 hodin až do odvolání. Specializujeme se na vytrvalostní sporty, ale problém není ani zkonzultovat specifika výživy silových sportů, případně vhodnou stravu a doplňky v případě redukce hmotnosti.


Jaké jsou nejčastější dotazy, se kterými se v poradně setkáváte?

Nejčastěji se otázky týkají závodní stravy v průběhu delších vytrvalostních závodů – dlouhé triatlony, maratony, vytrvalostní cyklistické závody. Takže klasické otázky typu kolik gelů bude stačit na závod, zda je vhodné kombinovat gely a tyčinky, nebo pouze gely, co před tréninkem či závodem a co ihned po jeho skončení.


Znají sportovci principy fungování lidského těla při sportu, ze kterých mohou vycházet pro správný suplementační plán? Je třeba objasňovat procesy, které se uvnitř těla při sportu dějí?

Ani není potřeba objasňovat, co se děje uvnitř těla v průběhu zátěže, ale rozhodně je potřeba si vysvětlit na konkrétních produktech a jejich přínosu suplementaci před, v průběhu a po závodu, protože v tom drtivá většina lidí více než tápe.


Proč jste se rozhodli poradnu spojit s Enervitem, sportovní výživou pro vytrvalce?

N1sport prodává Enervit a naši firmu tvoří triatleté závodící na delších distancích. Výživu od Enervitu sami používáme, proto jsme se rozhodli výživovou poradnu propojit s konkrétním, kvalitním výrobcem výživy.


Co doporučujete pro přípravu na sport? Čeho by se měl člověk vyvarovat a co naopak dělat?

Z výživového hlediska je jedna z nejdůležitějších věcí vyvarovat se před tréninkem jednoduchým cukrům, které můžou slušně zahýbat s glykemickou křivkou a způsobit v počátku tréninku nevolnosti, případně malátnost a pocity tzv. "hlaďáku". Proto před náročnějším tréninkem doporučujeme Enervit PRE Sport.


Přijímat energii během výkonu jsou sportovci většinou zvyklí. Radíte jim s výběrem vhodných zdrojů energie nebo časováním?

Ano, to je jeden z nejčastější dotazů ze strany závodníků – chtějí konkrétní nutriční timing v průběhu zátěže.


Jak vaši klienti pohlížejí na regeneraci, která je nejdůležitější fází pro rozvoj výkonnosti? Co doporučujete pro zotavení a doplnění živin?

Naši svěřenci už jsou naučení, že do 30 minut po tréninku přijde regenerační nápoj a až s odstupem zhruba půlhodiny, hodiny klasické vysokosacharidové jídlo, jako třeba rýže nebo těstoviny.

 

Enervit nutriční poradna funguje od konce listopadu a je zdarma. Otevřená je každé úterý od 18 do 19 v obchodě N1Sport (Hornoměcholupská 68, Praha 10 – Hostivař) a jejím cílem je pomáhat vám sportovat lépe. Konzultace v oblasti výživy vytrvalců jsou spojená s možností nákupu.