Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Triatlonista Tomáš Řenč v závěru sezony zajel svůj nejlepší výsledek na Ironmanu

Dopředu avizoval, že poslední závod bude vrcholem jeho sezony. V říjnu se vydal do Španělska, aby v Barceloně absolvoval Ironmana a pokusil se o vítězství, které by ho dostalo na mistrovství světa. To se nepodařilo, Tomáš Řenč skončil pátý, i tak byl ale člen Enervit Teamu se svým výkonem velmi spokojený.

Jak se vám španělský závod líbil?

Závod byl skvěle zorganizovaný, trať mi seděla přímo na míru. Tedy až na vlny v moři, ve kterých jsem už dlouho neplaval. Atmosféru jsem čekal trochu bouřlivější, v Česku je lepší, ale i tak jsem si to užil. Konkurence byla silná, ale s tou jsem počítal.


Podařilo se vám v ní naplnit předzávodní cíle?

Cíl byl kvalifikovat se na mistrovství světa, což by se stalo jen v případě vítězství. Že to nevyjde, se rozhodlo hned v plavání, kde jsem svojí dezorientací ve vlnách ztratil kontakt s první skupinou i pár minut. Ztráta pak v průběhu cyklistiky ještě narostla a já se dostal až na patnácté místo. V tu chvíli jsem věděl, že vítěz je hodně daleko, ale i tak jsem nic nevzdával a dotáhl jsem to na páté místo. Se závodem jsem tak celkem spokojený – být pátý mezi profesionály je pro mě signál, že ve mně něco je.


Jak se pro vás závod vyvíjel?

Plaveckou část jsem dokončil kolem dvacátého místa ve druhé skupině, právě kvůli vlnám. Na kole jsme se sjeli v početnou skupinu asi dvaceti závodníků a já se tak lehce posunul dopředu. Přede mnou bylo pořád ještě hodně závodníků, kteří měli velký náskok, pozdější vítěz jel navíc celou cyklistiku v úniku a svůj náskok neustále navyšoval. Do běžecké části jsem vbíhal okolo patnáctého místa a od začátku jsem nasadil vysoké tempo okolo 3:45 minut na kilometr. Začal jsem sbíhat soupeře a dařilo se mi to i v závěru maratonu, kdy jsem zpomaloval. Posledních 200 metrů před cílem jsem se dostal na konečné 5. místo.


Jak jste během závodu doplňoval energii a tekutiny?

Doplňování energie začalo na kole, kde jsem měl připraveno v bidonech 16 Enervit gelů a 12 odměrek energetického nápoje Enervitene Sport. Pak jsem využil 4 tablety Enervit GT Sport a samozřejmě nádržku s vodou, kterou jsem to vše zapíjel. Intervaly mezi příjmem energie byly přibližně 15 minut. Při běhu jsem využíval každou občerstvovačku k doplnění energie Coca-Colou a gelem zapíjeným vodou.


Záměrně jste vrchol sezony směřoval do jejího závěru, kdy se vám obvykle daří. Dá se říct, že i letos se podařilo formu takhle načasovat?

Ano, většinou to tak vyjde a i letos se to povedlo. Páté místo ze Španělska beru jako svůj dosavadní nejlepší výsledek na ironmanských vzdálenostech. I když jsem překonal svůj loňský nejlepší čas jen o šest vteřin (smích).


Naplánoval jste si po sezoně volno? Jaký byl váš říjen a jaké plány máte teď?

Volno mi naplánoval můj trenér Luboš Bílek a já ho bral všemi deseti, už jsem se na něj těšil! Celý říjen jsem odpočíval a věnoval svůj volný čas hlavně rodině. Teď se vracím do tréninku a plánuji závody na další sezónu. Zatím jsem se přihlásil na Czechmana, což je poloviční Ironman v Pardubicích začátkem června, kde bych rád obhájil vítězství. Pak mě láká Ironman v Irsku po půlce června, ale ještě to musím probrat s trenérem.