Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita
Aktualita

Vít Pavlišta už se těší na objemový trénink. S Enervitem i novým trenérem

Letošní sezonu prakticky zakončil na konci září tradičním během v Běchovicích, od té doby ale přidal i několik dalších závodů v rámci tréninku. Ten se teď pro Víta Pavlištu rozjede naplno a půjde do něj s novým trenérem i Enervitem, který mu pomáhá jak v přípravě, tak při závodech.

Jak si zatím užíváš běžeckého podzimu a závodění?

Podzimní závody mám hodně rád, v rámci aktivního odpočinku po sezóně jich odběhám dost. Posledním „vážným“ startem sezóny pro mě bývají každoročně Běchovice a po nich závodím už spíš na menších závodech. V týdnu si chodím zaklusat a o víkendu závodím, třeba i dvakrát. To už se ale od listopadu změní a já už se znovu těším na tréninkový režim.
 

Kterého z výsledků si v poslední době nejvíc ceníš?

Docela slušně mi vyšly právě ty pro mě nepříliš oblíbené Běchovice, kde jsem v rámci mistrovství republiky doběhl druhý v osobním rekordu na této ne zrovna rovinaté trati. Čas 30:27 z Běchovic dávám na stejnou úroveň jako čas pod 30 minut z rovinaté desítky. Slušný výkon jsem předvedl i v Praze na Birell GP (30:13), na Ústeckém půlmaratonu a terénním Klánovickém půlmaratonu.
 

Po dlouhém období teplého počasí se pomalu ochlazuje. Kolik toho ještě chceš do zimy stihnout a jak ti vyhovuje pro běh teplé, nebo naopak sychravé podzimní počasí?

Závody už letos plánuji jen dva a oba už poběžím z objemového tréninku, bez nějakého odpočívání a ladění. Jeden z nich bude domácí ještědský Winter SkyRace. Z počasí mi nejvíc vyhovuje to jarní a podzimní, ideálně slunečno s teplotou kolem 15 stupňů. Vím, že to jsou na počasí docela vysoké nároky (smích). Všeobecně když je do těch 15, tak si nestěžuji. Z extrémů mám mnohem radši mráz než vedro.
 

Mění se nějak během podzimu tvůj trénink, když už nemáš na programu ty největší maratony a půlmaratony, na které se soustředíš? Kolik toho během podzimu naběháš a v jakých intenzitách?

Říjen mívám volnější a moje tréninky jsou v podstatě jen závody. Mezi nimi si chodím zaklusat, plavat, jezdím na koloběžce. Přípravu na další sezónu začínám právě v těchto dnech, začátkem listopadu. V nižší intenzitě začínám znovu nabíhat objemy, na které v závodní sezóně není příliš prostor. Začínám na cca 130 kilometrech týdně ve volném tempu, ke konci přípravy v březnu se dostávám až ke 200 kilometrům týdně, z nichž většina je v tempu.
 

Pomáhá ti při závodech i tréninku sportovní výživa?

V tréninku jsou to především aminokyseliny a regenerační nápoje. Přece jen ta moje kilometráž je už docela vysoká a na regeneraci zas tak moc času nemám. Enervit BCAA a R2 Sport ji dokážou trochu urychlit. Během závodu jsem zvyklý především na koncentráty Enervit Liquid Gel. Jsou rychle vstřebatelné a stravitelné a kofeinový Competition dokáže slušně nakopnout, když už výkon upadá.
 

Narodila se ti dcera, změnila se kvůli tomu nějak tvoje příprava? Třeba přesunem tréninků na jinou dobu a podobně?

Zatím ne. Sára teď potřebuje především mámu a já funguji zatím jen jako občasný utěšovač. Je ráda venku, tak holky jezdí se mnou na závody a je to v pohodě. Časem se to ale jistě změní.
 

Když se ohlédneš za svou letní sezonou, jak ji s odstupem hodnotíš? Včetně těch největších vrcholů, které jsi absolvoval.

Svoji sezónu hodnotím jako vyrovnanou. Žádný závod mi vyloženě neulítl ani jedním směrem. Podával jsem solidní, vyrovnané výkony, což není zlé, ale sezóně nějaký ten top závod chyběl. I proto jsem se rozhodl letos trénink trochu překopat a změnil jsem trenéra. Snad dokáže trochu rozbít můj běžecký stereotyp posledních let a „vyždímá“ ze mě ještě něco víc.